wtorek, 4 maja 2021

Oto banalnie prosty i całkowicie legalny sposób na to, aby nie płacić zaległego abonamentu RTV.



Jeśli nie uiścimy opłaty Poczta Polska będzie musiała złożyć wniosek o egzekucję należności do Urzędu Skarbowego. Istnieje jednak pewien sposób na to, aby anulować tę opłatę całkowicie legalnie.

Mecenas Maksymilian Markowski w rozmowie dla Magazynu Businessman tłumaczy jak w pełni legalnie anulować wezwanie do zapłaty należy wysłać do Poczty Polskiej pismo i następującej treści:

– „W związku z otrzymanym pismem z UP nr (tu numer pisma) z dnia (data), na podstawie art. 73 KPA wnoszę o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mojej osoby roszczenia zawarte w w/w piśmie. Uwierzytelnione kopie proszę wysłać na mój adres pocztowy.”






Jak to możliwe?

– „Rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 roku, stanowi, że wszystkie rejestracje telewizorów straciły ważność w listopadzie 2008 r. Od tego czasu Poczta Polska miała obowiązek w ciągu roku nadać odbiornikom indywidualne numery identyfikacyjne o czym musiała powiadomić ich właścicieli. W przeciwnym razie, nie ma podstaw ściągać opłat.”

Wielu ludzi nie ma zielonego pojęcia, że można uniknąć płacenia i w obawie przed konsekwencjami woli zapłacić. Dzięki wysłaniu pisma o powyższej treści Poczta powinna odpowiedzieć powołując się na artykuł 73 KPA:





– „Na podstawie ponownej analizy sprawy, uznano, że rejestracja odbiornika telewizyjnego nie dotyczy Pani osoby. Wysłane upomnienie o zaległościach w opłatach nie ma uzasadnienia.”

Dzieje się tak przez to, że Poczta Polska kilka lat temu zbagatelizowała rozporządzenie ministra i obecnie nie ma podstaw do ściągania zaległości w abonamencie RTV.
\